Yağ Çekme (Liposuction)

Liposuction (yağ çekme işlemi); parçalanmış yağ dokusunun negatif basınç ile çok ince bir kanül yardımıyla çekilmesi işlemidir. Kilo vermeye bir alternatif olmamakla beraber vücuda kalıcı olarak şekil vermek için yapılır. Yağ dokusunu parçalamak için ise günümüzde mekanik vakum (klasik liposuction), lazer (lazer liposuction), ultrason (vaser ,vaser hi-def, smart liposuction) kombinasyon olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte soğuk lipolizde yağ hücrelerini dondurup işlevsiz hale getirip radyofrekansla birlikte yine vücut şekillendirmeye ek tedavi imkanları sunmaktadır.

Liposucton hakkında

Yaşımız ilerledikçe vücudumuzun bazı bölgeleri yağ depolamaya başlar kısaca yağlanma haritamız değişir. Bel, karın bölümü ve yanları (love handles), basen ve kalça kadınlarda sık olarak yağlanma potansiyeli gösterir. Erkeklerde karın ve yanları, meme bölgesi yağlanmanın sık olarak görülüdüğü alanlardır. Ne yazıkki kilo verme çabaları ile bu bölgelerdeki dolgunluk düzelmez. Üstelik aşırı kilo verme çabaları özellikle yüz bölgesinde aşırı volüm kaybına bu durumda yorgun bir görüntü ile yüzde deformasyonlara yol açabilmektedir. Bazı insanlar genetik olarak doğuştan yağ hücre dağılımında bozukluğa sahip olabilir. Çoğu genç insanda da görülen bu durum, inatçı yağ depolanmasına kalça, uyluk, karın, bacak gibi yerlerde birikime yolaçar.

 Kadın ve erkekler için uygun olan bu işlemde kilo vermek amaç değil vücudun şekle girmesi amaçtır. Zaten sonuç olarak kilo kaybı da olacaktır. Diyet, spor v.s. rağmen kalıcı yağlanmanın olduğu yerleri kusursuzca düzeltmeye imkan verir. Özetle vücuttaki dengesiz yağ dağılımı düzelir ve deri sıkılaşmasıda (kontraksiyonu) sağlanmış olur.

Günümüzde liposuction kanülleri çok incedir. Milimetre ile ölçülen kalınlıklarda olup eskiye oranla çok gelişmişir. Bu sayede morarma ve eskiden görülebilen düzensizliklerin olma ihtimali ortadan kalkmıştır. Daha az travmatik bir uygulama halini almıştır. Çok ince kanüllerin deriye çok yakın uygulamaları ile çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

 Günümüzde kullanılan güvenli ve standart teknik, ‘tümesan liposucton’ olup yağ çekilecek alana dengeli bir sıvı verilmesini ifade eder.Tümesan teknikte, yağ çekilecek bölgeye dengeli tuzlu su, kanama olmaması için adrenalin ve ağrı kesici lokal anestezik içeren karışım enjekte edilir.

Vücut şekillendirme cerrahisindemodern bir kavramlardan biride' lipoSelection'. Bu teknikte,ultrasonik yani ses ötesi olarak çalışan cihazler kontrollü bir biçimde yağ depolanmış alanları eritir. Vaser, vaser hi-def gibi tanımlar bu yağı seçici uygulamaları tanımlar. Yüz, boyun, vücut ve kol ve bacaklarda güvenle kullanılır. Bu işlemin avantajı işlem sonrası morarma ve ödemin az olması, hızlı iyileşme olmasıdır. Karındaki bir çok düzensizliği de çok etkili bir biçimde düzeltir. 

Lazer lipoliz ile de vücuttaki yağ depolanması çift dalga boylu ND:YAG lazer ışını ile yağ hücrelerinin bütünlüğü bozularak minimal invaziv bir işlemle parçalanır ve vücuttan uzaklaştırılır.

Liposuction size uygunsa karar verirken değerlendirmeniz gerekenler

Doktorunuzla yaptığınız bu görüşmede size bazı sorular sorulur. Genel sağlık durumunuz, liposuction’a engel bir durum olup olmadığı, neyi amaçladığınız, hangi bölgelerden yağ alınmasını istediğiniz görüşülür.

 • Önemli nokta beklentinizin ne olduğunu doktorunuzun anlaması ve bunun mümkün olup olmayacağının size açıklanmasıdır. Sonuçların sizin beklentilerinizle uyuşması çok önemlidir.
 • Ayrıca aşırı volüm alınması gerektiği durumlarda bunu risksiz bir şekilde yapabilmek için belki ikinci bir liposuction da önerilebilir.
 • Doktorunuz belki size alternative olarak karın germe de teklif edebilir. Bu durumda karın derinizde aşırı sarkma veya gevşeklik vardır kuşkusuz.
 • Eğer çok gevşek bir deri dokunuz var ve aşırı sellülit (deride çökmelerle belirir) görünümü varsa liposuction’a iyi bir aday değilsiniz demektir. Gerçekten liposuction durumu daha kötüleştirir. Bu durumda size karın germe, uyluk germe veya vücut germe işlemleri yapılır ve daha uygun işlemlerdir

Doktorunuzla yapılan bu görüşmenin bir parçası olarak ayrıntılı muayeneniz yapılır, operasyonun detayları açıklanır ve operasyon için özel bir plan yapılır. Yine operasyon sonrası iyileşme detayları size belirtilir.

Bir çok vakada kişinin normal kilosuna yakın olması istenir. Ancak bu mutlaka gerekli değildir. Önemli olan ne kadar yağ çekilebileceği ve bu işlem sonrası dokuların büzüşerek sıkılaşma derecesini tahmin etmektir.

Eğer liposuction yani yağ çekilerek vücudunuza şekil vermeyi planlıyorsanız yoğun bir egzersiz ve diyet programınıda düşünmelisiniz. Bu hemen liposuction öncesinde başlanarak sonrasında da devam edilmelidir. Zaten liposuction sonrası alacağınız şekil sizi motive edecektir ve egzersiz, diyet daha kolay olacaktır.

Eğer diyabetikseniz yani şeker hastalığınız varsa yine de liposuction size uygun olabilir. Üstelik vücudunuzdaki yağ oranı azalacağı için insülin ihtiyacınız bile azalacaktır.

Liposuction işleminden ne beklenmeli

Liposuction genelde spinal anestezi altında uygulanır. Bazen sedasyon ve local anestezi birlikte de olabilir. Genel anestezi nadir uygulanır. Liposuction ile birlikte başka prosedürler örneğin yüz germe, burun estetiği, meme estetikleri, karın germe yapılacağı zaman genel anestezi tercih edilir. Bazı durumlarda yoğun miktarda yağ alımları ve tüm vücut bölgesi hedefleniyorsa genel anestezi uygulanır. Bunun üzerine sıkı bir uygun korse giydirilir. Liposuction işlemine özel olan bu korseler derinizin kusursuz bir şekilde alttaki dokuya yapışmasını sağlar. Korse altı hafta giyilir. Bu süreler içinde duş, banyo ihtiyaçlarınızı kolayca yapabilirsiniz. Bu sure içinde normal hayatınızı sürdürebilir, spor yapabilirsiniz.

 • Hassaslık, hafif morarma ve şişme bu prosedür sonrası normaldir.İlerleyen günler ve haftalar içinde azalarak kaybolur. Size duştan sonar sürmeniz için bazı jeller önerilecektir. Hirudoid jel gibi.
 • Genel olarak uygulama sonrası erken yürüme önerilir. Kan dolaşımız düzene girerek şişlikler de azalacaktır. Zaten bu sayede derin ven trombosiz riskide ortadan kalkar.
 • Küçük bazı ağrılarınız parasetamol grubu ilaçlarla kolayca kontrol altına alınır.
 • Uygulama yapılan bölge ve volümle orantılı olarak 3-5 günde işinize geri dönebilirsiniz.
 • Uyuşukluk, kaşınma olması ise uygulama yapılan alanlarda başlarda olabilir. Ama giderek azalıp yok olur.
 • Liposuction sonrası enfeksiyon olma ihtimali.
 • Enfeksiyon çok nadir olmakla birlikte koruyucu (profilaktik) antibiyoterapi yapmaktayız.

Liposuction sonrası iyileşme

İlk hafta korse hiç çıkartılmaz ve antibiyotikleri almaya devam edilir. Bu süre sonunda küçük giriş yerlerinde eğer varsa dikişler alınır veya zaten emilmiştir. Hemen duş alabilirsiniz. Normal egzeriz ve diyete devam edilir. Hafif olan morluklar ve şişlikler aralıklı sürülecek jeller yardımıyla bir iki hafta içinde azalarak kaybolur. Şişlik ve ödemler azaldıkça bazı alanlarda sertliklerin olması normaldir.

 • Liposuction dan ortalama 3 hafta sonra masaj ve/veya bazı cihazlar ( rf veya mini vakum gibi) kullanarak iyileşmenin hızı ve kalitesi arttırılarak tedaviye eklenebilir.
 • Bazı kişiler liposuctiondan hemen sonra ilk hafta şişliklerin olmasından dolayı beklentilerinin daha altında sonuçla karşılaştıklarını düşünebilirler. Bu normal olup ödemler birkaç hafta içinde azalarak geçecek ve vücut hatları belirgin olmaya başlayacaktır.

Eğer çok geniş bir alandan büyük miktarlarda bir liposuction yapılmışsa deri gevşekliği bazen bir problem ortaya çıkarabilir. Bu durumda başka prosedürleri uygulamak gerekir.

 • Elastik bir deriye sahipseniz deri kısa zamanda kontrakte olarak kendini toplar problem olmaz.
 • Deriniz elastik değilse (çatlaklar varsa özellikle) liposuctiona ek olarak deri sıkılaştırma-germe işlemleri yapılabilir.
 • Bu deri sıkılaştırma-germe işlemleri genelde uyluk ve karın için geçerlidir. ( abdominoplasti, uyluk germe gibi)
Anestezi Spinal, sedasyon + lokal veya genel anestezi
Hastanede kalış gerekmez,aynı gün eve dönülür
   
İşe dönüş 2-3 gün
Tam iyileşme 3 ay
Lipo sonrası bakım
 • Masaj
 • Korse
Olası komplikasyonlar
 • Enfeksiyon
 • Deride düzensizlik