Yüz İmplantları (Facial implants)

Elmacık Kemiği İmplantları (Malar Implants-Augmentation)

Elmacık kemiklerinin bazı sentetik (silikon vs.) materyaller ile daha belirgin hale gelmesi ve yüze daha genç ve diri görünüm kazandırmak için yapılır. Bunlara yanak implantları (cheek implants) da denmektedir. Aynı zamanda malar augmentation (elmacık kemiği büyütme) olarak adlandırmak mümkündür.

Yanak İmplantları Hakkında

Bazı insanlar da orta yüz bölgesi (mid face) yani alt göz kapakları ile üst dudak arası bölge arzulandığı gibi tam gelişmemiş olabilir. Bu az ya da yetersiz gelişme aşağıda yer alan bazı problemlere neden olur.

 • Aşağı yönde kıvrımlı ve daha alt pozisyonda yerleşen göz kapak kenarları (üzgün veya yorgun bakış görüntüsü)
 • Gözlerin daha yuvarlak görünmesi.
 • Alt göz kapağı torbalarının erken yaşta belirmesi.
 • Yüzün daha basık ve düz görünmesi. (Özellikle profilden)
 • Burun ile ağız kenarı arasındaki derin çizgilerin erken yaşlarda belirmesi (nazo-labial katlantı)

Bazen bu yetersiz elmacık kemiklerine üst çene kemiklerinin yetersizliği de eklenir. Alt ve üst çene arasında uyumsuzlukta olabilir. Genelde dişlerin üst üste geldiği (oklüzyon normal) pek çok vakada kozmetik olarak bu bölgenin büyütülüp belirgin hale gelmesi görüntüyü düzeltirken alt göz kapağına da destek olur. Bu operasyona malar büyütme denir. Genelde silikon implantlar kullanılır bazen kişiden alınan kemik doku ile de yapılmaktadır.

Yanak implantları için değerlendirme

Bu esnada doktorunuz genel tıbbi özgeçmişinizi daha önce geçirdiğiniz operasyonları ve sinüs enfeksiyonlarını (sinüzit) sorar. Aynı zamanda istediğiniz görüntüyü, ne kadar belirgin elmacık kemikleri istediğinizi anlamaya çalışır. Bu operasyona iyi bir aday olup olmadığınız ayrıca fazla belirgin elmacık kemiklerinin doğal olmayacağı asıl amacın görüntüyü belirgin hale getirmek olacağı da tartışılır. Size hangi tip, model ve boy implantın uygun olacağını öğrenirsiniz. İmplantları yarı-sert olarak belirtirsek bunlar yerlerine konduğu zaman yüzümüzdeki doğal bir kemik gibi hissedilirler.

Malar implant operasyonundan ne beklenmeli

Malar (elmacık kemiği) büyütme sıklıkla genel anestezi ile yapılır ve aynı gün taburcu olabilirsiniz. İnsizyon yani kesi ağız içinden yapılır dolayısıyla iz kalmaz. İmplant uygun yere yerleştirilir ve insizyon sütüre edilir. Daha sınırlı ve basitçe malar büyütme yağ transferi ile (lipofilling) de yapılabilir. Yüzde belirgin asimetrinin olduğu durumlarda implantların kullanıldığı durumlarda daha iyi sonuç almak için burada da yağ transferinden yararlanırız.

Malar implant operasyon sonrası iyileşme

Operasyon sonrası dört-beş gün yumuşak,sulu gıdalarla beslenmelisiniz.

Dikkat edilmesi gereken durumlar vardır.

 • Operasyon sonrası araç kullanılmaz ve bir kişi ilk 24 saat size eşlik etmelidir.
 • Hafif ağrı vs. durumlarında aspirin dışı analjezikler, parasetamol alınabilir.
 • Operasyondan bir hafta sonra doktorunuz sizi görür ve ağız içi iyileşmenizi kontrol eder.
 • İki-üç hafta ağır egzersizden sakınılır. Erken egzersiz yüzde şişmeyi tetikleyebilir.
 • Operasyon sonrası ertesi günden itibaren dişler hafifçe fırçalanabilir ayrıca günde dört-altı kez antiseptik en az bir hafta boyunca kullanılır.
 • İki-üç hafta baş yukarda yatmak ödem ve şişliği bariz azaltır.