Yağ Doldurma (Lipofilling)

Yağ transferi vücudun diğer kısımlarından alınan yağ dokusunun yılların incelttiği veya düzleştirdiği veya yapısal bazı kusurları gidermek için yüzdeki alanlara verilmesi işlemidir.

Yağ transferi hakkında

Yaşlandıkça yüzümüz volümünü (dolgunluğunu) kaybetmeye başlar. Yanaklarımız düzleşir, çenemiz keskinleşir ve daha yaşlı bir ifade belirmeye başlar. Aslında 15-20 yıl önce çekilen fotoğraflarımızla şimdiki görüntümüz karşılaştırıldığında bu durum kolayca anlaşılır.

Yağ transferi yıllarca volüm yani hacim eklemek olarak yorumlandı. Sonuçlarının da herkes için farklı olması yani değişken olması da bir problemdi.

Günümüzde sentetik dolgu metaryallerininde gelişmesi ayrıca kişilerin aşırı sigara tüketmesine bağlı olarak hacim sağlamada yağ transferleri ikinci tercih olmaktadır. Hacim sağlamaktan daha çok kök hücre taşımaları yönünden ve toleranslarının iyi olmasından dolayı bir tercih nedeni olmaktadır.

Yağ transferi değerlendirme

Konsültasyon sırasında doktorunuz sizin tıbbi özgeçmişinizi ve aldığınız ilaçları sorgular. Aynı zamanda size yağ transferinin mekanizmasını ve ne beklemeniz gerektiği tartışılır.

Yağ transferi işleminden ne beklenmeli

Yağ transferi lokal anestezi yapılabilir. Bu durum uygulama yerlerine ve uygulamanın büyüklüğüne gore değişir.

  • Doktorunuz kanül denilen ince iğnelerle yağdan zengin bölgelerden (karın, kalça gibi) yağ alır. Bu işlem liposuction’a çok benzer.
  • Yağ hücreleri santrifüje edilir. Böylece sağlam hücreler geride kalır. Saf yağ elde edilir.
  • Canlı yağ hücreleri çok ince kanüller ile tedavi edilecek bölgeye enjekte edilir. Buna genellikle mikro yağ enjeksiyonları da denir.

Enjekte edilen yağların iyi kan dolaşımına sahip küçük ceplere veya kanallara verilmesi işlemin uzun süre kalıcılığı ve başarısı için gereklidir. Bu işlemde bir çeşit deri nakline benzer. Yağ hücreleri yeni yerinde yaşamaya başlar.Günümüzde bu uygulama en çok yüze uygulanır. Diğer kullanılan vücut bölgeleri, el sırtı (dorsali) bacak, kalça ve penis bölgesidir.

Yağ transferi sonrası iyileşme

Bu uygulama sonrası size antibiyotik ve bazı antiviral ilaçlar (bazı kişiler herpes-uçuk sorunu yaşayanlar için) verilebilir.

İyileşme döneminde bunları bilmekte fayda var:

  • Çok hafif ağrılarınız için parasetamol grubu ilaçlar alabilirsiniz.
  • Yüz için uygulamalarda en az 6 saat sıcak içecek ve yiyecekten uzak durmalısınız.
  • Uygulama sonrası bir miktar şişme ve morarma olabilir. Soğuk kompres ve bazı pomadlar size önerilecektir.