Kulak Estetikleri

Kulak estetiğinde amaç öne doğru kıvrık kulakları (prominent ear) başa yaklaştırmak ve/veya boyutunu küçültüp daha çekici hale getirmek ya da şekillerini düzeltmektir.

Kulak estetiği hakkında

Çoğu insanın kulağının baş ile yaptığı açı 15 derecedir. Bu açının artması kulakların daha önde ve belirgin görünmesine neden olur.

Eğer bu şekilde kulaklarınız varsa geçmişte sizi mutlaka üzmüştür. Erişkinler ise genelde saçlarını uzatarak bu durumu kamufle etmeye çalışır.

Yenidoğan çıkıntılı, öne doğru kulakla doğmuşsa (kepçe kulak veya yarasa kulak) bu uygun bantlama (moldig) ile erken dönemde düzeltilebilir. Bu durum erken çocukluk döneminde fark edildiyse o zaman tek seçenek cerrahidir. Kulaklarımızın erişkinlikteki boyutunun %80 ‘nine biz dört yaşındayken kavuşuruz. Eğer gerekliyse okul öncesi yaşlarda operasyon oldukça güvenlidir.

Kulak estetikleri (en sık kepçe kulak cerrahisi), estetik cerrahide en sık yapılan ve sonuçları başarılı, kalıcı ve kişiyi tatmin eden operasyon grubudur. Kişiye doğal bir görünüm verir ve kendine güveni arttırır.

Kulak estetiği değerlendirme

Muayene sırasında genel sağlık durumunuz ve daha önce geçirilen operasyonlar sorulur. Doktorunuz belki daha önce farketmediğiniz asimetri v.s gibi durumları açıklar.

Bu asimetri kulak şekli, boyutu ve baş ile yaptığı açıya bağlıdır. Amaçlarımızdan birisi olabildiğince simetrik bir görünüm sağlamaktır.

Kulak estetiğinden ne beklenmeli ?

Çocuklarda bu operasyonları genel anestezi altında yapılması önerilir. Yetişkinlerde ise lokal anestezi ve sedasyon genelde tercih edilir. Aynı anda başka yüz estetik operasyonları da yapılabilr. Genel anestezi tercih eden erişkin yaştaki kişiler yine aynı anda vücut estetiği de uygulanmasını istemektedir.

İnsizyon (kesi) kulak arkasından yapılır. Kulak kıkırdağı şekil verilir veya bazı kişilerde gereken kısmı eksize edilir yani çıkartılır. Kulak şeklini düzeltmek için pek çok teknik vardır. Bu teknikleri sizi muayene ederken veya değerlendirirken doktorunuzla tartışacaksınız.

Operasyonunuz lokal anestezi altında yapıldıysa küçük bir ayna yardımıyla düzeltme derecesi ve operasyonun aşamalarını görebilirsiniz ayrıca. Operasyon tamamlanınca sütür (dikiş) alınması gerekmeyecek şekilde emilebilen materyallerle kulak arkası insizyon dikilir.

Kulak estetiği sonrası ne beklenir?

Operasyon tamamlanınca kulaklar küçük bir pansumanla kapatılır. Bu pansuman ortalama 3 gün boyunca kalır.

Bu süre sonunda bandaj açılır ve banyo yapmanıza izin verilir. Ayrıca bandaj açıldıktan sonra kullanılmak üzere tenisçi bandı altı-sekiz hafta geceleri ve sportif faaliyetlerde bulunurken takmanız önerilecektir. Bu iyileşme döneminde kulakların kıvrılmasını ve öne doğru gelmesini önler.
İyileşme döneminde bilmeniz gereken bazı şeyler vardır.

  • Operasyon sonrası hafif ağrı duymanız normaldir. Aspirin dışı ağrı kesiciler örneğin parasetamol grubu size verilir.
  • Pansumanınız ilk açıldığında bir miktar morarma ve şişlik olması normaldir. Bu durum bir haftaya kadar hızla geçer.
  • Hissizlik ilk başlarda olur, giderek normalleşir.
  • Kulak arkasında dikiş hattında biraz sulanma v.s olması normaldir. Kısa zamanda düzelir.

Operasyon sırasında küçük damarlardan olabilen kanamaya dikkat edilir. Bunlar dikkatli bir şekilde durdurulur. Bazen çok nadir olmakla beraber operasyon sonrası sızıntı görülebilir. O zaman tekrar kontrol şarttır.

İki aylık bir süreye dek kulaklarınız bir-iki mm olacak şekilde bazı değişimlerle son görünümüne kavuşur. Kulakların şeklinin bozulması ise çok nadir bir durumdur ama lokal anestezi ile durum hemen düzeltilebilir.
 

Anestezi Lokal, bazen sedasyon
Hastanede kalış Aynı gün çıkılır
Dikişlerin alınması Gerekmez
İşe dönüş 5 gün
Tam iyileşme 6 hafta
Bakım Bandaj 1 hafta
Kulağı temiz tutmalı
Olası Komplikasyonlar Enfeksiyon
Kanama
Şişme
Kötü sonuç