Çene Cerrahisi

Küçük çeneyi büyüterek veya orantısız ve büyükse küçülterek daha çekici bir görünüm ve orantılı bir yüz sağlanabilir.

Çene şekli değiştirme hakkında

Gerçek güzellik yüzümüzdeki yapıların ince uyumu ile ortaya çıkar. Her bir yapımızın tek tek güzelliği uyumun olmadığı bir durumda hiçbir anlam taşımaz. Örneğin kusursuz bir burun, alt çenenin çok küçük olduğu bir durumda çok büyük gözükür. Gene çenenin çok büyük olması diğer yapıların çekiciliğini ve güzelliğini bozar.

Çene şekli değiştirme, büyütme veya küçültme yüzdeki yapıların tümünü daha iyi bir görünüme getirir.

 

 

 

 • Çene küçültme ya çenenin törpülenmesi ya da alt uç kemiğinin kesilerek yeniden pozisyonlandırılması ile yapılır. Buna küçültme cerrahisi (reduction genioplasty) denir.
 • Çene büyütme çenenin ya implant (silikon vs.) kullanarak büyütülmesi ya da kemiğin alt ucunun kesilip öne doğru hareketlendirilip tespit edilmesi ile yapılabilir. İkinci operasyon tekniğine ‘kayıcı’ sliding genioplasty de denir. Sadece yatay değil dikey yönde de düzeltme yapabilmemizi sağlar.
 • Bu operasyonların yüz germe veya burun estetiği sırasında da beraber yapılması mümkündür.

Estetik olarak çene şekli değiştirme değerlendirmemiz sırasında buna uygunlukta dişlerin birbirine tam olarak karşılıklı basıp basmaması (oklüzyon) durumu önemlidir. Basmama durumlarında yani oklüzyon bozuksa ortodontik değerlendirme yapılır. Ortodontik tedavinin gerekli olması durumunda bu tedavi ortalama iki sene sürer. Çene şekli değiştirme sonra planlanır.

Birçok vakada ise oklüzyon normal olup ve çene şekli direkt kozmetik amaçla yapılabilmektedir.

Çene şekli değiştirme görüşmesi

Doktorunuz sizin genel tıbbi özgeçmişinizi ve bu operasyonu istemedeki amacınızı sorgular. Aynı zamanda size seçenekler açıklanır ve hangisinin sizin için doğru olduğu saptanır.

Çene büyütmede bir implant kullanılacaksa bu genelde silikon implant olup, sizden alınan kemik doku (sıklıkla burun operasyonları esnasında alınır) veya Medpor implantlar da kullanılır. Bu ürünler hakkında www.porex.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Çene şekli değiştirme operasyonundan ne beklenmeli

Çene büyütme veya küçültme operasyonlarının her ikisi de genel anestezi altında yapılır ve hasta aynı gün hastaneden çıkabilir.

Her iki operasyonda ağız içi insizyonla yapılır ya da çene altından yapılan kesiden yüz germe, boyun germe ile aynı seansta da gerçekleştirilebilir.

Çene büyütme operasyonunda ya implant kullanılır ya da kemik şekillendirilerek  bu sağlanır.

 • Bir implant yerleşecekse ve silikon seçilmişse kemik üzerinden dokular serbestlenir. Oluşturulan cep içine uygun yere yerleştirilir. İnsizyon kapatılmasının ardından işlem sona erer. Medpor implantlar ise kemiğe titanyum vida ile tespit edilir. Çene dokuları bunun üzerine örtülür ve yine emilebilen sütürler ile insizyon kapatılır.
 • Eğer kemik şekli değiştirilecekse yatay bir kemik kaması (wedge) çıkartılır, şekil verilir öne doğru istenilen yere ilerletilir ve tespit edilir. Çene küçültme durumlarında törpülemek veya kemiği kesip törpülemek yeterlidir.
 • Kontur yani şeklini değiştirmek için törpülemek yeterlidir.
 • Bazen çene alt uç kesilip geriye tespit edilerekte burun, üst dudak arasında güzel bir harmoni sağlanmış olur.

Çene şekli değiştirme operasyon sonrası iyileşme

Operasyon genel anestezi altında yapıldıysa ilk 24 saat yanınızda yetişkin birinin olması ve size eşlik etmesi uygun olur.

İyileşme esnasında bazı şeyleri bilmelisiniz:

 • Ağız içi insizyonla operasyon gerçekleştirildiyse yumuşak ve sulu diyet önerilir bir hafta boyunca çiğneme hareketlerinden sakınılır.
 • Ödem ve şişlikler 7-10 gün boyunca olması normaldir. Çene-boyun elastik bandaj kullanımı ile kısa zamanda azalır.
 • Uygun antibiyotik ve ağrı kesiciler verilir. Aspirin kesinlikle kullanılmaz.
 • Ağız içi insizyonunuz varsa diş fırçalamaya devam edebilirsiniz. İlk iki hafta yumuşak fırçalar uygun olur ve günde 4 kez antiseptik ile ağız çalkalanmalıdır.
 • Ortalama iki hafta işten izin almak konforunuz için gereklidir.
 • Enfeksiyon nedeniyle ağız içindeki sütürlerde bir açılma olursa impantın çıkarılıp enfeksiyonun kontrol altına alındıktan 3-4 ay sonra tekrar yerleştirilmesi uygundur.
 • İmlant yerleştirilirken hemen alt çene iki yanından çıkan sinirlerin zedelenmesi çok nadirdir. Bu olsa bile alt dudaklarda geçici uyuşukluk olur.
Anestezi Sedasyon+lokal veya genel
Hastanede kalış Aynı gün çıkılır
Dikişlerin alınması Eriyen sütürler, bandaj 7 gün sonra çıkartılır.
İşe dönüş 7 - 10 gün
Tam iyileşme 6 hafta
Bakım Kazadan koruma
Olası Komplikasyonlar Enfeksiyon