Dudak Estetikleri

Dudak Büyütme

İnce veya konturları (sınırları) yeterince belli olmayan dudakları büyütmek, dolgunlaştırmak, şekil vermek, doğuştan veya sonradan olan deformasyonları düzeltmek için uygulanır. Sigara içenlerde veya yaşlanma sonucu dudak çevresi kırışıklıkları oluşmuş kişiler için de ideal bir yöntemdir. Kuşkusuz dudaklara hacim kazandırmak daha genç bir görünüm sağlar. Estetik görünümde üst dudağın alt dudağa göre daha büyük ve onun hafifçe önünde olması arzulanır. Bu çekici görünümü sağlar. Unutulmaması gereken şey ise doğallığı bozmadan ve abartısız bir görüntünün meydana getirilmesidir.

Dudak büyütme için muayene

Doktorunuz tarafından yüzdeki diğer yapılar da özellikle burun ve çenenin, üst dudak ile uyumu ve profil görüntünüz değerlendirilir. Bu arada amaçladığınız dudak şeklinin gerçekçi olup olması da beraberce tartışılır. Dudak büyütmede kullanılan materyaller ve seçim konusunda size bilgi verilir.

Dudak büyütmede ne beklenir?

Dudak büyütme sizin kendi vücudunuzdan alınan doku ve/veya yağ transferi ile yapılabilir. Doku bankalarından elde edilen özel maddelerle (alloderm, cymetra) veya hyalüronik asit içeren dolgu malzemeleri ile de yapılabilmektedir. Günümüzde ise hidrofilik jeller uzun süreli ve doğal görünüm vermeleri nedeiyle tercih edilir.

Vücudunuzdaki skar (iz) dokusu düzeltilirken elde edilen artık dokular dudak büyütmede uzun süreli ve yüz güldürücü sonuçlar oluşturur. Örneğin bu amaçla sezaryen izi düzeltilirken alınan doku çok sık kullanılır.

Kendi vücudumuzdan yağ transferleri de çok başarılıdır. Yüz germe veya burun estetiği esnasında da birlikte yapılabilmektedir.

Hyalüronik asit, tüm canlılarda bulunan ve yaşlanmanın etkilerini tersine çevirmeyi sağlayan kalıcılığı uzun olan bir bileşiktir. Kuşkusuz daha sağlıklı ve genç görünmeyi sağlar. Şeffaf bir jel halinde olup çok ince iğne uçları ile dokuya verilir. Bir hacim oluştururken, çizgi ve kırışıklıkları siler. Bu jelin parçaları arasından oksijen, hormonlar dahi geçer, kısaca bunu canlı doku ile bütünleşerek yapar. Sonuç ise sağlıklı, parlak bir deridir.

Kalıcı olmamakla beraber tekrarlanan enjeksiyonlar ile bu kalıcılık sağlanır.

Alloderm, vücut tarafından kabul edilmeme ve enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için hücresiz hale getirilmiş dermal insan dokusudur. Doku yapısının çok önemli elemanları korunur, dondurularak kurutma süreçlerinden geçirilir. Alloderm bir kez kullanıldığında, çok çabuk şekilde hastanın kendi dokusu ile hücrelerin doğal yapılanmasıyla yeniden damarlanır. Cymetra ise bu yapının sıvı-gel formudur.

Uygulama nasıldır?

Dudak için kullanılacak maddelerin uzun ömürlü olmasına dikkat etmek gerekir . Dudak büyütme genellikle lokal anestezi altında yapılır. Hyalüronik asit dolgular ve hidrofilik jel dolgular(aqulift, aquafiller) ile tedavi 5-10 dakika sürer. Sonuç hemen görülür.

Enjeksiyon sonrası şişlik, kızarıklık görülmesi normaldir. Bu durum bir-iki gün içinde azalarak geçer. Kullandığımız hyalüronik asit içeren Teosyal adlı ürün 18 ay’a dek kalıcılığını korumaktadır. Kalıcı çözüm istendiğinde ise doku bankası ürünü olan Alloderm ile operasyon hastane şartlarında gerçekleştirilir.

Yağ transferinde ise aynı liposuction gibi yağlar karın veya kalçadan alınır, santrifüje edilir yağ dokusu ayrılır ve iyi kan dolaşımlı sahaya kanallar halinde enjekte edilir. Bu işlem de sadece lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu işlemde kalıcılık sentetik dolgulara göre daha kısa olduğu için 6 ay 1 sene içinde tekrarlamak gerekmektedir.

Dudak çevresi kırışıklıkları için lazer, dermabrazyon, kimyasal peeling, botoks  yine dudak büyütme ile kombine yapılabilmektedir.