Göz Kapağı Estetikleri (Bleferoplasty)

Göz kapağı cerrahisi size daha tazelenmiş, dinlenmiş ve genç bir görünüm sağlar. Bu sarkmış olan deri ve yağ torbalarının eksizyonu (çıkarılması) bazen de gevşemiş olan kasları sıkılaştırılması veya gerilmesi ile sağlanır.

En önemli özellik

Gözler yüzümüzdeki en önemli yapıdır. İnsanlarla tanışma sırasında ilk bakılan yerdir ve çoğunlukla odak noktasıdır. Gözlerimiz ne kadar genç, çekici ve canlı görünüme sahip olduğumuz konusunda bilgi verir.

 

 

 • Genetik çok önemli bir faktördür. Bunu özellikle genç veya orta yaştaki kişiler kendilerinde daha ileri yaşta olması gereken değişimleri görerek fark eder.
 • Yüz yapımız da önemli bir role sahiptir. Üst çene kemiği (maksilla), elmacık kemiği (zigoma) az gelişme göstermiş (silik veya sığ) ya da alt göz kapaklarına destekleri daha az ise alt göz kapakları daha aşağı pozisyonda olur ve torbacıklar meydana gelir. Bu değişimler genç insanlarda da kolayca olur böylelikle.
 • Güneş ışığı veya ultraviyole ışınları direkt etki ile göz çevresindeki deriye ve kirpik altlarında bulunan kasların kalınlaşmasına neden olur.
 • Sonuç olarak yaşlanma göz kapağı derisinde gevşemeye bu da fazla deri katlantısına, kırışmaya, göz çevresindeki yağ birikmelerine bu da alt ve üst kapaktaki torbalanmaya neden olur.

Göz kapağı estetiği (bleferoplasti) fazlalık olan deri, yağ torbalarını alarak bu problemlerin çoğunu kolayca halleder. Bunu germe ile gülme çizgilerini de (göz yanları ve elmacık kemikleri üzerindeki çizgiler) düzeltir.

Bleferoplasti özellikle son 15 yıldır belirgin gelişti ve teknik olarak eskiden yapılan pek çok yanlış düzeltildi.

 • Üst göz kapağında, çok fazla sarkmış yağlı dokunun çıkartılması burasının çok derin (oyuncak bebek gözü gibi) bir görünüme neden olmaktadır. Pek çok kadın ve erkekte daha yorgun bir görüntü oluşturur. Buna dikkat edilir.
 • Alt göz kapağında, yanak, göz kenarı (rim) ve yağ torbalarının birbiriyle ilişkisi daha iyi anlaşıldığından daha genç bir görünüm için bu torbacıkların sadece alınmasının yeterli olmadığı, daha kompleks çabaların yani bu torbaları hacim olarak azaltırken kemik üzerine (rim) yeniden dağıtmanın önemi cerrahlarca anlaşılmıştır. Amaç yanak ve alt göz kapağı arasında yumuşak bir kontur sağlamak ve göz çevresindeki görünen sirküler hacmi mümkün oldukça azaltmaktır. Bu da bize alt göz kapağında boşluk olmadan güzel bir görünüm sağlar.

Göz kapağı cerrahisi değerlendirme (konsültasyon)

Değerlendirme sırasında size genel sağlık durumunuz ve önceki operasyonlar sorulur. Aynı zamanda tiroid, böbrek hastalıkları olup olmadığı (bu hastalıklar göz kapaklarında ödem meydana getirir) ve göz kuruluğu olup olmadığı sorulur.

Yüz simetrisi değerlendirilir. Bazen bazı farklılıkları daha önce hiç fark etmemiş olabilirsiniz. Operasyon size tarif edilir ve sonuçları, iz vs. açıklanır.

Yeni teknikler kaşın dış kısmının yukarı elevasyonu ve desteklenmesi sonucunda üst göz kapağının da yukarı yönde pozisyonlandırılmasına yol açar. Alın germe, kaş kaldırma ve üst kapak bleferoplasti beraberce değerlendirilmeli, kişi hangi operasyona uygun ayrıntılı bir şekilde görüşülmelidir.

Göz kapağı cerrahisinden ne beklenmeli

Göz kapağı cerrahisi genelde lokal anestezi ve sedasyon altında yapılır. Genel anestezi nadir de olsa uygulanır. Günübirlik operasyondur. Yüz germe ile berabaer çoğu kez görünümü iyileştirmek için yapılır.

Üst göz kapağında İnsizyon (kesi) doğal kıvrım hattı boyunca yapılır. Kirpiklerden 1 cm. yukarıda ve göz kenarındaki kaz ayağı çizgilerine dek uzanır.

 • Fazlalık deri alınır ve burun tarafındaki yağlı doku çıkarılır.
 • Göz kapağı dış kısımlarında mevcut doluluk meydana getiren yağlı doku yine eksize edilir veya lazer, koter yardımıyla küçültülür. Üst göz kapağında sarkmış adele grupları da eksize edilir.
 • Bu işlemler sonrası kapak derisi sütüre edilir. Bu genelde deriiçinden gizli olarak yapılır.

Alt göz kapağı insizyonu, kirpiklerin hemen altından yapılır ve doğal ‘’ gülme çizgilerine’’ devam eder.

 • Dokular bu insizyondan kaldırılır, alt göz kapağında yağ 3 kompartmanda yer alır. Göz küresine hafifçe basarak fazla yağlar bu bölgelerden alınır. Bir kısmı yeniden kemik üzerine dağıtılır ve yeniden yapışması sağlanır.
 • Bu operasyon sırasında yanağın yukarı doğru dolgun görünümü (daha çıkıntılı bir elmacık kemikleri olması) daha güzel ve genç bir görünüm sağlar. Bu da çeşitli yardımcı prosedürler ile kolayca gerçekleştirilir.
 • Sonra deri yukarı ve dışa doğru olacak şekilde gergin olmaksızın sütüre edilir. Deri çıkartılmasına gerek olmayan ama göz altı torbaları olan özellikle genç hastalarda göz içinden yapılan ‘’transkonjonktival bleferoplasty’’ ile bu yağ torbaları alınmakta üzerindeki deriye karbondioksit lazer ve peeling uygulanarak deri sıkılaştırılmaktadır.

Göz kapağı cerrahi sonrası

Operasyonunuz sonrası birtakım şeylere dikkat etmelisiniz:

 • Kanamaya yol açmamak için ilk beş gün aşırı hareket ve aktivasyondan kaçınmak gerekir.
 • Yüzünüzü yavaşça yıkayabilirsiniz. Ovalamaktan kaçınılmalıdır.
 • Antibiyotikli göz pomadları üç-beş gün kullanılır. İlk iki hafta makyaj uygulanmaz.
 • Aspirinden kaçınılır. Çok hafif için ağrılar parasetamol grubundan yararlanılır. İlmak sizi rahatlatır.
 • Kontakt lenslerin yerine gözlük kullanmak zorundasınız.
 • Güneşten korunmak için yine güneş gözlüğü takmak zorundasınız.

Sütürler (dikişler) eriyen malzemedir. Alınması gerekmez. İzler önce pembe olur haftalar içinde de solar. Bu sürede makyajla saklamak mümkündür. Kaz ayağı denen dış kısımdaki izler önceleri kabarık görünür ancak bir süre sonra düzleşir. İkinci haftadan sonra hafif masaj bu alanda etkilidir.

Her cerrahi bazı belirsizlikler ve riskler taşır.

 • Göz kapağı cerrahisi sonrası komplikasyonlar nadirdir. Bunlar arasında gözlerde sulanma en sık olandır. Deride renk değişimi ise çok nadir olur.
 • Her cerrahide olabilen kanama, enfeksiyon ihtimali.
Anestezi Lokal+Sedasyon
Hastanede kalış Operasyon günü çıkılır
Dikişlerin alınması Eriyen malzeme.Alınması Gerekmez
İşe dönüş 3-5 gün
Tam iyileşme 12 aya dek izler solar
Bakım Masaj
Soğuk Kompres
Göz İrritasyonundan sakınma
Olası Komplikasyonlar Enfeksiyon
Ektropiyon
İz