Kaş Kaldırma

Kaşlarımızın eğer dış kısmı çok düşükse bu tüm yüze yorgun, hatta üzgün bir ifade verir. Bu düşüklük göz kenarındaki köşelerde toplanma, birikme ve dolayısıyla üst gözkapaklarında fazla deri varmış gibi bir görünüme yol açar.

Herkesin yaşının farklı olması, kadın veya erkek cinsiyet farkı, genetik yapımızdaki farklılıklardan dolayı bu kaş düşüklüğü problemi genç insanlarda da olabilir. Alın germe bu problemi ortadan kaldırabilir. Daha genç ve arzulanan bir kaş şekli ve pozisyona getirmemize imkan verir.

Kaş düşüklüğü değerlendirme nasıldır?

Kaş düşüklüğü, alın ve üst göz kapağı ile beraber değerlendirilir. Lütfen alın germe bölümüne de bakınız!

  • Kaş düşüklüğü olan bazı grup kişiler, aktif olarak kaşlarını yukarı kaldırmaya çalışırlar. Bu da alın çizgilerine neden olur. Bu davranış kaşları normal yerine getirdiğimizde ise çoğu kez kaybolur.
  • Bununla beraber pek çok vakada (özellikle gençlerde), kaşların kaldırılması veya tekrar istenen pozisyona getirilmesi ile üst gözkapağındaki sarkmalarda geçer.
  • Alın germe operasyonlarında ise mimik kaslarının aşırı kasılması ile ortaya çıkan problemleri de kolayca ortadan kaldırabiliriz.

Kaş kaldırma operasyonundan ne beklenir?

Kaş biçimini beğenmeyip, düşük olduğunu düşünen kişilere uygulanabilen operasyondur.

İki yöntemi bulunmaktadır.

Daha çok "kaş asma tekniği" uygulanmaktadır. Çünkü bu işlem lokal anestezi altında yapılmakta ve hastaya hiçbir zorluk yaşatmamaktadır. Saç içinden açılan küçük delikler ile kaş yukarıya kaldırılmakta, istenilen pozisyona getirilebilmektedir. Operasyon sırasında hastaya kaşının son hali bir ayna ile gösterilip kaş seviyesine beraber karar verilebilmektedir. Kaş asma tekniği ile göz çevresindeki kırışıklıklar da kaybolabilmektedir. Kaş asma kalıcı bir yöntemdir. Lokal anestezi ile 20 dakika içinde uygulanır ve hasta hemen evine ve ertesi gün işine dönebilir. İz kalmadan kısa süre içinde yapılan agresif olmayan bir işlem olması en büyük avantajıdır. Uygun vakalarda çok iyi sonuç vermektedir. Hafif bir çekik kaş görünümü de bu yöntemle sağlanabilir.

Diğer klasik kaş kaldırma ameliyatları ise üst göz kapağı insizyonu içinden yapılan browpexy (direkt kaş kaldırma).

Yüz germe operasyonu sırasında bu operasyonun üst insizyon bölümünden yapılan şakak germe(temporal lift) te kombine operasyonlardır. Lütfen alın ve yüz germeye bakınız.