Meme Dikleştirme

Memeleri sarkmaya başlayan kadınlar için daha hoş bir görünüm elde etmek için eski haline veya öncekinden daha iyi bir görünüme sahip olmak için yapılan estetik operasyonlardır.

Meme dikleştirme hakkında

İdeal memede, kişi ayakta veya oturuken meme başı ve çevresindeki doku (areola) kolun merkezi hizasında olmalıdır. Bununla beraber hamilelik, süt verme, kilo kaybı veya kısaca zaman, memelerin sarkmasına yol açar.Dokunun volümü ve derideki elastikiyet kaybı sonucu meme başı da (nipple) daha aşağı bir seviyede olur.

Meme küçültme cerrahisinden farklı olarak meme dikleştirmede amaç memenin boyutunu değiştirmek değildir. Bunun yerine daha dik ve çekici bir meme oluşturmak amaçtır.

Memeler önceki elastikiyetlerini kaybettikçe bunu düzeltmenin tek yolu vardır. Gevşek ve sarkmış deriyi çıkartmak ve meme içinde yer alan dokuyu şekillendirmektir. Bu uygulama memedeki çatlaklıkları (strech marks) çıkarma ve gerilmesi ile kaybetmeyi de sağlar. Meme dikleştirme aynı zamanda meme büyütme ile de kombine edilerek daha çekici meme şekli de elde edilebilir. Önemli olan mantıklı ve daha hoş bir görünüm elde etmektir. Aşırı ve dikkat çekici bir görünümden sakınmak gerekir.

Kullanılan tekniklere bağlı olmakla birlikte meme dikleştirme doğum yapacak kişilerde süt vermeyi bozmaz. Kısaca süt kanallarını korumakta mümkündür. Akılda tutulması gereken diğer bir noktada, dikleşmiş bir memenin orjinal bir meme nasıl sarkıyorsa doğum,zaman v.s ile tekrar sarkma ihtimalinin burada da olmasıdır.

Meme dikleştirme konsültasyon

Bu görüşme sırasında doktorunuz genel tıbbi durumunuzu ve daha önce geçirdiğiniz operasyonları sorgular. Aynı zamanda meme dikleştirmedeki yöntemler ve iz (Skar) durumu açıklanır. Size mevcut seçenekler sunulur.

Meme dikleştirmede skar areola (meme başı çevresindeki pigmentli alan) çevresinde (do-nut veya snowman) ve meme alt çizgisine (katlantı) dek uzanır (vertical teknik veya lollipop şekli). Bazen buna ek olarak meme alt çizgisi boyunca da olabilir (Ters T teknik). Teknik ve dolayısıyla skar sizin başlangıçtaki memelerinizin şekline bağlıdır. Doktorunuz size herşeyi ayrıntılı açıklayacaktır.

 • Eğer memeleriniz belirgin olarak sarkık değil ve volümü (büyüklüğü) arttırmak uygun ise sadece meme büyütme (silikon implant) kullanmak meme dikleştirmeden daha iyi bir seçenek olacaktır.
 • Bazı durumlarda minimal izli operasyon teknikleri size uygunsa tarafımızdan tercih edilebilmektedir.

Meme dikleştirme operasyonunda ne beklenmeli

Teknik olarak meme sarkıklığını düzeltme işlemi ortalama 2.5 saat surer. Genel anestezi altında yapılır ve genelde hastanede kalma gerekmez.

Operasyon sırasında areola çapı büyükse yeni oluşturulcak dik memeye uygun çapı küçültülür (38 veya 42 mm olacak şekilde), sarkık deriler uygun tekniğe göre çıkartılıp meme dokusu yeniden şekillendirilir. Meme başı planlanan yere taşınır. Bu arada meme başı sinirleri ve kan damarları korunur. His kaybı olmaksızın işlemler gerçekleştirilir.

Meme dikleştirme operasyon sonrası iyileşme

Operasyondan hemen sonra yeni memelerinizin şekli belirgindir. Dik,diri bir meme ve yukarıda bir memebaşı görürsünüz. Birkaç ay içinde son şeklini alacaktır.    

 • Operasyon sonrası bazı rahatsızlıklar olabilir. Bunlar hafif ağrılar vs.dir genelde. Bu durum basit ağrı kesicilerle kolaylıkla önlenir bu durum. Tabiki aspirin alımı kanama ihtimalini ortaya çıkarabildiğinden kullanılmaz.
 • Memelerinizde hafif bir pansuman uygulanmıştır. Doktorunuz sizi çağırana dek bu açılmaz ve kuru tutulmasına çalışılır. Kontrol ortalama yedi gün sonra planlanır.
 • Pansumanı ıslatmadan duş alınabilir.
 • Pansuman üzerine sizi rahat ettirecek bir sütyen takılabilir.
 • Morarma yeni memelerde beklenir, ortalama yedi günde azalarak geçer. Bunu hirudoid jel kullanarak azaltmak mümkündür ancak doktorunuzun bunu söylemsi gerekir. Lasonil veya Auriderm XO gene yararlı ürünlerdir.
 • Operasyon sonrası kendinizi yorgun hissetmeniz normaldir. Kansızlık probleminiz daha önceden de varsa demir ve folik asit preperatları almanız uygun olur. Araç kullanmaya postop üç-dört gün sonra başlayabilirsiniz. Ağır egzersizden en az iki hafta sakınmak gerekir.
 • Operasyondan hemen sonar insizyonlarınızın çevresindeki deri büzük, izler sert kabarık bibi görünebilir. Bunlar normaldir.
 • Üç aydan başlayarak bu izler solacak,belirsiz hale gelecektir. Normal deri rengine kavuşma ortalama bir seneyi alır.
 • İyileşme döneminde aralıklı doktorunuzun kontrol etmesi için randevu almalısınız.
 • Iyileşmeyi özellikle sigara içmenin bozacağını unutmamalısınız. Geç ve kötü iyileşmeye yolaçar.
Anestezi Genel
Hastanede kalma Gerekmez
Dikişlerin alınması Emilebilen sütürler (Gerekmez)
İşe dönme 3-7 gün
Tam iyileşme 1 yıl ( izlerin solması)
Operasyon sonrası bakım Ağır egzersizden kaçınma
Olası komplikasyonlar
 • Görünür iz kalması
 • Enfeksiyon
 • Asimetri