Meme Küçültme (Reduction Mammoplasty)

Meme küçültme operasyonu, memedeki fazla olan yağ dokusunun (meme dokusunun) üzerindeki fazlalık deriyle birlikte eksize edilip anatomik olarak dik ve daha küçük bir meme yapılmasını ifade eder.

Meme küçültme hakkında bilinmesi gerekenler

Büyük ve ağır memelere sahip olma pek çok kadını fiziksel ve psikolojik olarak rahatsız eder. Büyük memelerin artmış ağırlığı sırt ve boyun ağrılarına, deri tahrişlerine, iskelet bozukluklarına hatta nefes alma problemlerine yol açar. Genç kızlar ve kadınların çoğu memelerinin büyüklüğü hakkında zaten bilinçlidir.

Bu probleme sahip kadınlar için meme küçültme operasyonu rahatlamayı sağlar. Estetik operasyonlar içinde en başarılı sonuçlara sahip ve çok kısa zamanda onlara kendine güven ve daha aktif bir hayatı yaşama imkanı vermektedir.

Meme küçültme işlemi yağ, meme dokusu ve deri çıkartılarak daha küçük, şekilli ve dik bir meme sağlar. Aynı zamanda meme başı çevresindeki deriyi (areola) çapını da küçültmemizi sağlar. Bu areola, meme başı (nipple) çevresinde bazen daha koyu bir deri oluşturur. Amaç vücudun diğer kısımlarıyla uyumlu daha çekici bir meme görünümü elde etmektir.

Meme küçültme konsültasyon

Muayeneniz esnasında doktorunuz ayrıntılı tıbbi durumunuzu sorgular ve daha önce geçirmiş olabileceğiniz operasyonları öğrenir. Sizi muayene ederek operasyon sonrası bekleyebileceğiniz görünümü ve meme başının yeni yerini ve memenin olası boyutlarını gösterir.

Doktorunuz bu operasyonu size açıklar ve nasıl bir görünümde olmak istediğinizi size sorar. Boyun ve sırt ağrısı çeken kişilerin dediği gibi ‘mümkün oldukça küçük olsun’ diye veya çoğu genç kadının dediği ‘küçülsün ama ortalamadan genede daha büyük olsun’ gibi isteklerde bulunulabilmektedir.

Doktorunuz sizin bazı faktörleri göz önünde bulundurmanızı isteyecektir:

 • Memelerinizin asimetrik olması normaldir. Operasyon ile mümkün olduğunca simetrik bir görünüme kavuşacaksınız.
 • İzlerin olacağı yerler, teknik ve zamanla izlerin solup dikkat çekmeyeceği yine size anlatılacaktır.
 • Meme küçültme sonrası emzirme durumu teknikle orantılıdır. Bazı durumlarda sağlık koşulları nedeniyle opera olmak süt verme önceliğinin önüne geçebilir. Bazı durumlarda ise süt verme durumu önceden belirlenemez. Bu durumda operasyonu ertelemeyi düşünebilirsiniz.

Meme küçültme operasyonundan ne beklenmeli

Meme küçültme operasyonu genel anestezi altında yapılır. Aynı gün eve gidebilirsiniz. Bazı combine operasyonlar ile birlikte yapıldığı zaman (örneğin karın germe) bir gece hastanede kalmak gerekebilir. Operasyon ortalama 2.5 saat sürer.

 • Operasyon öncesi yapılan çizimlere uygun, operasyonda fazlalık deri, meme dokusu çıkartılır. Meme başı alttaki doku üzerinde taşınır ve istenilen pozisyona getirilir. Dikleştirilmiş bir meme yine elde edilmiş olur.
 • Dikiş hattı meme başı çevresinde ve genelde aşağı inen tek bir dik çizgiden oluşur. (Vertikal Teknik)
 • Eriyebilen sütür (dikiş) materyalleri kullanılır ve alınması gerekmez.

Meme küçültme sonrası iyileşme

Operasyondan hemen sonra memenizin yeni şekli ortaya çıkar ancak tam sonucu alması için 2-3 ay gereklidir.

İyileşme döneminde beklenmesi gerekenler şunlardır:

 • Operasyon sonrası oldukça hafif bir ağrınız olur. Bu durum basit ağrı kesicilerle kolaylıkla önlenir. Aspirinden sakınılır.
 • Sargı veya pansumanınız iyileşme döneminde (bir-iki hafta) kuru tutulmalıdır. İlk 2 ay destekli bir sütyen size doktorunuz tarafından önerilecektir.
 • Bir miktar morarma, şişlik olması normaldir. Ödem sonucu olarak memeleriniz beklediğinizden büyük görünebilir. İki- üç haftadan itibaren inmeye başlayacaktır.
 • Operasyon sonrası iki-üç hafta yorgun hissetmeniz gayet normaldir. Bir haftadan sonar araba kullanabilirsiniz ancak aşırı egzersizden üç-dört hafta sakınmalısınız.
 • Operasyon sonrası iyileşmede gecikme durumunda muhtemelen sigara, aşırı alkol alımı sözkonusudur. Sigara kullanımı deriye giden kan dolaşımını bozar, kanam ve morarmayı arttırır.
 • İzleriniz başlangıçta sert, kabarık olabilir giderek (bir seneye dek) solup, düzeldiğini göreceksiniz. Bu zaman bireysel iyileşme kalitenizle doğru orantılıdır. İyi oturan bir sütyen ve ılımlı bası (üzerine silicon jel ugulama gibi) tedaviye yardımcıdır.
Anestezi Genel
Hastanede kalma Gerekmez
Dikiş alınması Gerekmez
İşe dönme 3-7 gün
Tam iyileşme Izlerin solması için 1 sene
Operasyon sonrası Ağırlık kaldırmama
Muhtemel komplikasyonlar
 • İz kalması
 • Enfeksiyon
 • Meme başı hissinde azalma
 • Asimetri