Kol Germe (Arm Reduction)

Kilo kaybı veya basitçe yaşlanma kolun üst bölümünde bir sarkmaya yol açar. Bu sarkan deri veya gevşemiş dokular olup kötü bir görünüm meydana getirebilir.

Kol germe hakkında

Yaşlandıkça, kolumuzun üst bölümündeki derimiz ve altındaki doku özellikle kolumuzu uzattığımız zaman sarkık bir görünüm oluşturur. Bu genellikle aşırı kilo verme sonrası görülür. Bu durum sarkan deri ve altındaki yağlı dokunun cerrahi olarak çıkarılmasıyla kolayca düzeltilir bununla birlikte belirgin bir skar (iz) görülür. Daha dengeli ve uyumlu bir vücut için kol germe operasyonu bu restorasyonunun önemli bir parçasıdır.

Kol germe konsültasyonu

Bu muayene ve değerlendirme sırasında doktorunuz sizin ayrıntılı tıbbi geçmişinizi ve bu operasyondaki beklentilerinizi öğrenir. Doktorunuz operasyon sonrası beklenen skarı anladığınızdan emin olmak ister Çünkü vücut üzerindeki izlerin solması yüze benzemez. Daha zaman alır ve daha çaba gerektirir. Gevşek deri ve sarkan doku miktarı çok fazla değilse bu işlem yağ çekme (liposuction) ve/veya kısa izli bir operasyon kombinasyonu olarak ta planlanabilir. Değerlendirime esnasında kısa izli operasyon için öncelikle uygun olmanız gerekir. Derinizin nispeten elastik ve çıkartılacak doku miktarının orta ölçeklli olması, belirgin güneş hasarlı bir cildinizin olmaması ve çok gevşek deriye sahip olmamanız durumunda doktorunuz sizi bu operasyona yönlendirebilir.

Kol germe operasyonundan ne beklenmeli

Bu operasyonu olmayı planlıyorsanız, kol germe operasyonunuz genel anestezi veya sedasyon ile local anestezi birlikte yapılabilir. Aynı gün hastaneden ayrılabilirsiniz. Bu operasyon ortalam bir-iki saat sürer. Operasyon tekniğine bağlı olarak skar (iz) koltuk altı çukurundaveya kolun iç kımında kısa bir iz olarak ya da dirseğe dek uzanabilir.

Kol germe operasyonu iyileşme

Kol germe operasyonu sonrası çok fazla bir rahatsızlık duyulmaz. Hafif ağrılar v.s için parasetamol gibi basit ağrı kesiciler verilir. Aspirinden kanama olasılığı nedeniyle kaçınılır. İyileşme döneminde bunları beklemelisiniz:

  • Biraz şişlik ve morarma olabilir. Bir iki gün içinde azalarak kaybolacaktır.
  • Sütürleriniz (dikişler) kendiliğinden eriyecek ve bandaj bir hafta sonra açılacaktır.
  • Duş, banyo dört ila yedi gün sonra yapılabilir. Erken dönemde operasyon sahasının kuru tutulacağını unutmayınız.
  • Ellerde ve dirsekte şişme, ödem olması beklenebilir. İstirahat sırasında kolunuzu yukarıda tutmak faydalı olacaktır. Yatarkende altına yastık konması da uygun olur.
  • Doktorunuzla operasyon sonrası iki-üç görüşme genellikle yeterli olacaktır. Ancak skar için dikkat ve özen gerekir.
  • Operasyon sonrası ziyaretlerinizde doktorunuz skarın azalması için gereken bakımı yapacak ve önerilerde bulunacaktır.
  • Kol hareketleri bir ay kısıtlanmalıdır. Komplikasyon olma ihtimali düşüktür. Enfeksiyon, kanama, skarda genişleme bunlar arasında sayılabilir.