Yağ Doldurma (Lipofilling)

Yağ transferi (Lipofilling, fat grafting), vücudumuzun herhangi bir bölgesinden alınan yağların doku eksikliği olan yere mevcut durumu iyileştirmek veya sadece şekil vermek, hatta daha genç görünüm için herhangi bir yere kalça, baldır, uyluk iç yüzü, genital bölge, el sırtı, yüzdeki kırışık veya çökük bölgelere, skar dokusu vs. altına enjekte edilmesidir. Kamufle etmenin yanında bir çeşit te içindeki kök kücre nedeniyle tedavi imkanı da verir. Aslında yağ transferi günümüzdeki kök hücre naklinin bir çeşididir. Yağ transferi ile, yağ dokusu o bölgedeki eksik dokunun yerini alır o bölgedeki hücreleri onarır.Yüzde derin çizgiler ve kırışıklıklar bir çeşit tedavi olur ve uygulandığı yere bir volüm (hacim) eklenmiş olur.

Yağ transferi hakkında

Yağ transferi yıllarca volüm yani hacim eklemek olarak yorumlandı. Sonuçlarının da herkes için farklı olması yani değişken olması da bir problemdi. Son yıllarda başarılı teknik uygulamalar ve çok gelişmiş ekipman kullanımıyla sonuçlar çok iyidir. Bize yüz ve vücudun herhangi bir yerini düzeltme imkanı, daha genç ve biçimli bir şekil verebilmeyi kazandırmıştır.

Bu yeni teknikler ile uzun süreli yani kalıcılığı uzun uygulamalar yapabilmekteyiz. Çünkü alınan yağ hücreleri (kök hücreler) canlılklarını uzun süre korumaktadırlar. Günümüzde gerçektende estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi alanında daha dolgun, daha genç bir görünümü sağlamada rakipsiz bir yöntemdir. Diğer çok büyük bir avantajıda kendi vücudunuzdan alındığı için bu dokuların uzun süre kalıcılığı ve toleransının çok iyi olmasıdır.

Yağ transferi değerlendirme

Konsültasyon sırasında doktorunuz sizin tıbbi özgeçmişinizi ve aldığınız ilaçları sorgular. Aynı zamanda size yağ transferinin mekanizmasını ve ne beklemeniz gerektiği tartışılır.

Yağ transferi işleminden ne beklenmeli

Yağ tranferi lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir.Bu durum uygulama yerlerine ve uygulamanın büyüklüğüne gore değişir.

  • Doktorunuz kanül denilen ince iğnelerle yağdan zengin bölgelerden (karın, kalça gibi) yağ alır. Bu işlem liposuction’a çok benzer.
  • Yağ hücreleri santrifüje edilir. Böylece sağlam hücreler geride kalır.
  • Canlı yağ hücreleri çok ince kanüller ile tedavi edilecek bölgeye enjekte edilir. Buna bazen mikro yağ enksiyonu da denir.

Enjekte edilen yağların iyi kan dolaşımına sahip küçük ceplere veya kanallara verilmesi işlemin uzun süre kalıcılığı ve başarısı için gereklidir. Bu işlemde bir çeşit deri nakline benzer. Günümüzde bu uygulama en çok yüze uygulanır. Çok başarılı olan diğer vücut bölgeleri de el sırtına, bacak, kalça ve penil bölgeyedir. Kısaca bu yöntemle popo büyütme ve şekil verme, bacak eğriliklerinde şekil verme, baldır yani alt bacak yine eğrilik ve zayıflıklarında kamufle etmek için çok başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Yine penil bölgeye yağ transferleri ile de kişinin isteklerine göre daha memnun edici sonuçlar almak mümkün.

Yağ transferi sonrası iyileşme

Bu uygulama sonrası size antibiyotik ve bazı antiviral ilaçlar (bazı kişiler herpes-uçuk sorunu yaşayanlar için) verilebilir.

İyileşme döneminde bunları bilmekte fayda var:

  • Çok hafif ağrılarınız için parasetamol grubu ilaçlar alabilirsiniz.
  • Yüz için uygulamalarda en az 6 saat sıcak içecek ve yiyecekten uzak durmalısınız.
  • Uygulama sonrası bir miktar şişme ve morarma olabilir. Soğuk kompres ve bazı pomadlar size önerilecektir.
  • Uygulama yerine bağlı olarak hafif bir bandaj uygulanabilir. Bazen liposuction işlemi ile beraber yapıldığında korse giyilebilir. Tedavi edilen bölgenin eleve edilmesi yani yukarıda tutulması önerilir.