Endoskopik Alın Germe

Endoskopik alın germe nedir?

Endoskopik kaş kaldırma veya alın germe işlemi, düşen kaşların durumunu düzeltmek, endişe ve kızgın bir görüntü veren alın çizgilerini hafifletmek için yapılan bir cerrahi uygulamadır. Bu uygulama 35-70 yaş arasındaki erkek ve kadınlara uygulanır. Alın ve üst yüz bölümündeki deri ve altındaki dokular kaldırılır ve kaşların çatılmasına ve alında kırışıklığa neden olan kasların bir kısmı çıkartılır. Üzerindeki deri tespitlenir ve gerilme sağlanmış olur. Gerilen alın, kaş kısaca yüzün 1/3 bölgesi gençleşmiş olur. Sonuç olarak çökük ve yorgun ifade gider.

Kaş kaldırma size uygun mu?

Eğer kaşlarınızda bir düşüklük veya yorgun, üzgün bir ifadeniz varsa ve alın bölgenizde derin yatay kırışıklıklara sahipseniz bu operasyona adaysınız demektir. Bu işlemin sonucunu kendiniz ayna karşısında test edebilirsiniz. Parmak uçlarınızı kaşlarınızın dış kısmına koyup deriyi hafifçe yukarı kaldırdığınızda sanki operasyon sonrası görüntünüzü görebilirsiniz. Tabiki endoskopik kaş-alın germenin uygunluğunu plastik cerrahi konsültasyonu ile kesin belirlemelisiniz. Alın açıklığınız, yaşınız, saçlarınızın durumu, beklentiniz hep değerlendirilecek durumlardır.

Endoskopik kaş kaldırma ve alın germe nasıl yapılır?

Endoskopik alın germe işleminde kurşun kaleme benzer kamera kullanılır ve bir monitöre bağlıdır. Endoskop alında saç çizgisi gerisinde bir kaç minik insizyonla içeri sokulur. Deri altındaki dokular ve kaslar net olarak görülür. Diğer insizyonlardan yine endoskopik aletler ile kırışıklığa neden olan kaslara müdahale edilir. Kaş ve alın ideal yerine kaldırılır ve buraya eriyen alın-kaş tespitleme aparatları yerleştirilir.

Kaş kaldırma işlemi yine klasik ‘açık’ metodla da yapılabilir. İnsizyon saç hizası gerisinden yapılır. Kulakların üzerinden başlar ve kafanın tepesine dek devam eder. Bu insizyon taç şeklinde olduğu için 'Koronal Teknik' denir Yine kırışıklık yapan kaslara müdahale edilir ve fazla deri çıkartılır. İnsizyon (kesi) sütüre edilir.

Endoskopik operasyonda iyileşme çok hızlı olmaktadır. Açık operasyonda karşılaşılan bazı rahatsızlıklar (uyuşukluk, saç kaybı gibi) bu operasyonda görülmez. Bazı durumlarda endoskopik ve açık operasyon beraber kombine de uygulanabilir. Genel anestezi genelde tercih edilir ve kişi aynı gün hastaneden çıkabilir.

™ Eriyen alın-kaş tespitleme aparatları ile alın germe, kaş kaldırma, orta yüz germe (yanak kaldırma) sarkmış ve yorgun dokular istenen yere taşınabilmektedir. Bu yeni ve modern uygulama sayesinde metal bir aparey kullanılmaz ve saç kaybı yaşanmaz. Alın ve kaşları bir çok noktadan tutarak çok iyi bir kontrol sağlanır. En önemlisi de belli bir zamandan sonra eriyerek tekrar alınması gerekmez. Bir diğer avantajı da operasyondan sonra bile kaş seviyesini istediğimiz gibi tekrar ayarlamamızı sağlamasıdır.