Boyun Germe (Neck Lift)

Yalnız tek başına veya yüz germe ile beraber yapılır. Boyun germe operasyonunda fazlalık deri, yağlı sarkık doku ve bantlar alınır. Düz ve sınırları keskin bir boyun oluşur.

Boyun germe operasyonu hakkında

Çene altında sarkık deriye, dik bantlara sahip olma veya bu bölgede aşırı yağlanma sonucu deforme boyunlu kişiler için sadece bu bölgenin veya yüz germe ile kombine bir şekilde yapıldığı ve yerçekiminin tüm olumsuzluklarını gidererek gergin ve düz bir görünüm sağlayan çok iyi sonuçları olan operasyonlardır. Boyundaki bu problemleri ortadan kaldırmada farklı prosedürler vardır:

 • Sarkık deri sıkılaştırılır veya çıkartılır. Bu işleme servikoplasty ( cervicoplasty ) denir.
 • Boyundaki dik olarak yer alan gergin bantlar düzeltilir. Boyundaki kaslar sıkılaştırılır. Bu işleme platismaplasti ( platysmaplasty ) denir.
 • Boyundaki çene altı yağlar direkt çekilir. Bu işleme yağ çekme , liposuction denir.

Boyun germe işleminde, bu bölgedeki güneş hasarı, boyun derisinin elastikliği çok önemlidir. Yine çenenin çıkıklığı yani anatomik olarak normal hatta öne doğru belirgin olması boyun-çene sınırlarının operasyon sonrası çok daha iyi sınırlı ve konturların net bir şekil almasını sağlar. Bu operasyonun sonuçlarının daha iyi olması ve daha genç bir görünüm için çenesi küçük veya geride çene yapısına sahip kişilere çene implantları boyun germe işlemi sırasında yerleştirilir. Böylece hem yüz dengeleri çok olumlu yönde değişir hem de boyun konturları. Profilden bakıldığında görünüm artık gençleşmiş bir hal almıştır

Bir grup kişilerde çok genç yaşlardan itibaren kötü sınırlı bir boyuna sahiptirler. Üstelik aşırı kilo sorunu olmadan. Bu kişilerde boyun derisinin esnekliği iyi durumdaysa çene altından yaklaşık 3 cm.den ön boyun germe ( anterior neck lift ) yapılır ve sorun çözülür. Bu işlemde boyun kasları altındaki yağlı doku ve sarkmalar düzeltilir sonrasında eğer varsa deri altındaki basitçe çekilir (liposuction).

Boyun Germe Muayene (Konsültasyon)

Bu görüşme sırasında ayrıntılı tıbbi özgeçmişiniz alınır. Doktorunuzla beraber bu operasyonun amacı ve sonuçları hakkında bilgi alırsınız. Bu görüşmede, insanların çoğunda 40'lı yaşlardan başlayarak yerçekimi etkisiyle sarkan çene altı tükürük bezlerinin (submandibuler bez   görünür hale gelmesi ve bu bölümde yani boyun kası altı yağ toplanması ve daha yüzeyde yani boyun derisi altındaki yağ birikmelerinden bahsedilir. Bu operasyon sırasında kas (platsyma) altı ve üstü yağ tabakasının, sarkan submandibuler bezin daha iyi boyun sınırı sağlamak için düzeltilebileceği, aynı anda yüz germe veya başka estetik operasyonların yapılmasının gerektiği, sonuçları ayrıntılı bir şekilde tartışılır. Yine hangi anestezinin uygun olacağı da görüşülür.

Boyun germe operasyonundan ne beklenmeli

Boyun germe operasyonu tek başına veya yüz germe operasyonunun bir kombinasyonu olarak yapılabilir. Boyun germe iki-üç saat süren günü birlik yapılan operasyon çeşididir.

 • Dik olan boyun bantlarınız var ve deri sarkıklığınız yoksa platysmaplasty işlemine adaysınızdır. Burada çene altından görünmeyen bir yerden yapılan küçük insizyonla veya kulak arkasından yapılan insizyonlarla boyun kaslarına ulaşılır. Bunlar serbestleştirilir ve iyi sınırlı, gergin olarak düzeltilir.
 • Sadece sarkık bir deri yapı varsa benzer insizyonlar yapılır. Deri serbestleştirilir ve fazlalık çıkartılıp sütüre edilir. Hafif baskılı bir bandaj bir hafta takılır.
 • Eğer fazla yağ dokusu mevcut ise önce buradaki yağ çok ince kanüllerle çekilir (liposuction). Daha iyi bir kontur ve görünüm sağlamak için hatta genetik olarak çene altı yağlanması fazla olan kişilerde veya aşırı kilolu kişilerde direkt olarak yani çene altından küçük bir insizyonla da girilip bu bölge inceltilir.

Boyun germe operasyonu sonrası

 • Operasyonun genişliği, büyüklüğü oranında bir şişme-morarma olur. Bunlar dört ila on günde geçer.
 • Gerginlik, sıkılık, yanma, uyuşukluk hissetmeniz başta çok normaldir.Bir haftadan sonra giderek azalarak kaybolurlar.
 • Varsa bazı dikişleri ( sütürleri ) almak gerekebilir. Ortalama bu süre 7 gündür. Çoğu kez emilen yani alınmasına gerek olmayan malzemeler kullanılmakta.
 • Aspirin veya benzer ilaçlar kanamaya yol açabileceğinden alınmamalı. Parasetamol grubu tercih.
 • Sigara kullanıyorsanız en az iki-üç hafta içilmemeli.
 • İşe dönüş bir-iki haftadır. En az üç-dört hafta sportif haraketlerden sakınmak gerekir.
Anestezi Lokal+Sedasyon veya genel
Hastanede kalış Belki 1 gece
Dikişlerin alınması 7 - 10 gün
İşe dönüş 2 hafta
Tam iyileşme 3 - 6 ay
Bakım Nemlendirici krem ile masaj
Olası Komplikasyonlar Uyuşukluk
Enfeksiyon
İz kalması