Diabetik Ayak ve Bası Yaraları Tedavisi

Diabet yani şeker hastalığının kontrolsüz olduğu durumlarda vücutta meydana gelen her tür yaranın iyileşmesi zor ve geç olacaktır. Diabet genel olarak hücresel düzeyde hasar verdiği gibi oluşturduğu damar problemleri ile özellikle alt ekstremitede ( bacak, ayak ) travma sonrası veya kendiliğinden açılabilen yaralara neden olur. Bu yaraların tedavisinin yetersiz olduğu durumlarda da uzuv kaybına kadar yol açabilmektedir.

Bası yaraları, uzun süre yatmaya bağlı veya bazı kas ve sinir hastalıkları sırasında oluşabilen basınca maruz kalan yerlerde ( topuk, sakrum, uyluk, baş arkası, kulak vs.) ortaya çıkan yaralardır. Yaşlılık, diabet, hareket kaybı, kötü beslenme ile bu yaraların büyüklüğü ve derinliği artmaktadır. Bu gibi durumlarda henüz yara açılmadan kızarıklık evresinde tespit edilerek bir plastik cerrahi uzmanına danışmak gerekir. İlerlemiş durumlarda ise yine çok geç kalmadan kısacası tedavi imkanlarını yitirmeden uzmana başvurulmalıdır.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Hastanın genel durumuna ve olası yaraya bağlı değişir. En önemlisi koruyucu hekimliktir yani yara oluşmadan bu durumu engellemektir. Ancak bir yara oluştuğunda bazen basit pansumanlarla bu durum halledilebilirse de komplike operasyonlara dek uzanabilir. Ancak profesyonel yaklaşımlar ile hastalarımıza hep söylediğimiz gibi 'iyileşmeyecek yara yoktur'. Sadece işin uzmanı doktora erken danışılmalıdır.