Dermabrazyon ve Dermaplaning

Neden uygulanır ?

Derideki mevcut her tür düzensizlik, akne sekelleri, yüzdeki lekelenmeler, ağız çevresi kırışıklıklarının, jilet vs. gibi izlerin giderilmesinde veya hafifletilmesinde, yanık skarları  tedavilerinde yaygın olarak uygulanır.

Operasyon yöntemi nelerdir ?

Döner başlıklı bir motora takılan özel aletlerle üst ve orta deri tabakasının mekanik zımparalanması işlemidir. Bu yöntemle belirgin yara ve yanık, operasyon izleri, akne skarına bağlı düzensizlikler mekanik olarak düzeltilir ve deri olduğundan daha pürüzsüz hale getirilir.

Ameliyat ve Tedavi Süresi

Operasyon steril  koşullar yapılır. Lokal anestezi altında uygulanır. Genel olarak bir kez dermabrazyon uygulanması yeterli olabilmekte ancak derin yanık ve akne sekellerinde 2-3 kez dermabrazyon uygulanması gerekebilir. Bu gibi durumlarda iki dermabrazyon arasındaki süre ortalama 6 ay- 1 senedir.

Dermabrazyon sonrası oluşturduğumuz yara uygulanan derinlikle orantılı olarak 7-10 günde özel pansuman uygulanarak iyileşir. Aynen kimyasal yüz soyma sonrasında olduğu gibi, açık havaya çıkmadan önce yüksek faktörlü güneş koruyucular ve doktorunuzun verdiği kremler uygulanmış alana sürülerek korunma sağlanır.